Etkinlikleri planlamak

Futuroscopic Kids ile geçtiğimiz hafta Public Speaking 101 Diksiyon Drama etkinliklerimizi Alper Sinan Kılınç ile tamamladık. Oldukça ilginç bir o kadar da eğlenceli geçti.
Futuroscopic Kids ailesi ile her geçen gün büyüyen ailemizde sizlerle soft skills konusunda neler yaptığımızı anlatmak isteriz.
İlk modulümüz kapsamında iletişimde hikaye kurgusu, duygular, renkler, bireysel olmaktan takım çalışmasına geçiş aşamasında kendimizi farketmek, takım çalışmasında iletişim dili hakkında çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar kapsamında hedefimiz, teknik olmayan (soft skills) yetkinlikleri konusunda farkındalık oluşturmaktı.
Bu içerikte bizimle çalışan Sayın Psk. Arınç Sönmez, Psk. Deniz Seyhanoğlu, Fulya Seyhanoğlu ve Oyuncu koçu Alper Sinan Kılınç’a teşekkür ediyoruz. Psk Deniz Seyhanoğlu ile takım çalışması kapsamında  Ocak ayındaki farklı etkinliklerde beraber olacağız. Tüm eğitmenlerimiz 30 yaş altı, öğrenim hayatlarında başarılı bir çizgi izlemiş ve dışa dönük, iletişimi yüksek çocuklarla deneyim atölyelerinde buluşmuş kişilerden seçilmektedir.
Futuroscopic kids olarak Soft skills kavramını nasıl değerlendiriyoruz:
Otomatize olan dünyamızda, yapay zeka bizim yerimize geçer mi korkularını bir kenara bırakıp, çocukluk dönemimizde başarının çevremizde ve bizdeki yansımaları üzerine yeniden düşünmemiz gereken bir dönemdeyiz. Çevremizde farklı yetkinliklere sahip kişilerin, beklenen öğretim örgülerini farklı desenlerde işleyerek çok başarılı olduklarını görebiliyoruz. Bu konuda dünyaca ünlü örneklerin Apple, Facebook gibi girişimleri ile dünyada teknoloji ekosisteminin insan üzerindeki yansımalarını yaşıyoruz.
Değişen dünya, biz ebeveynleri büyüdüğü ve ilk kültürel kodlarını edindiği dünya olmamakla birlikte, aslında çocuk büyütürken, hepimiz için birçok şeyi yeni olarak öğrenmeye başlıyoruz. Evde iyi bir rol model olabilmek için birşeyler yapmamız gerekiyor.  21. yy yetkinlikleri bizlerin aslında yabancı olmadığı ama dijitalleşen dünyada çocuklarımıza bariyer/fırsat olabilecek nice niteliğin altını çizmekte. Bu içerikler içerisinde

1. Karmaşık Problem Çözme Yapay zeka, insanın çözemeyeceği sorunları, problemleri çözebileceği doğrudur . Ama problem çözmenin birden fazla endüstriye yayılması gerektiğinde veya problemler tam olarak tanımlanmadığında, insan beyni ve kültürel kodlarına ihtiyaç duyulacağı, bu konuda yaratıcılık kapasitesinin irdelenmesi gerektiği düşünülmektedir.

2. Eleştirel Düşünme: İnsanı insan yapan özelliklerden birisi düşünce sistemimizdir. Makinaları eleştirel düşünme açısından daha iyi hale geliyor, ancak, insan beyni bilinmeyen birçok özelliği ile beraber belirsizlik ve nüans dolu bir dünyada kavramları bağlayabiliyor, yorumlayabiliyor ve hayal edebiliyorlar.

3. Yaratıcılık: Yaratıcılık, henüz yapay zeka tarafından taklit edilemeyen bir dereceye kadar sezgisel rastgelelik gerektirir. Mimar bir binayı tasarlarken, doğadan ilham aldığı tasarımları, elindeki kültürel mirası

İnsan yönetimi, başkalarıyla koordinasyon, karar verme, müzakere ve başkalarına hizmet sunmanın hepsi şu anda önemli olduğu kadar otomatize bir dünya da ileride de önemli olacak.

Biz Futuroscopic Kids olarak teknik olmayan yetkinlikler konusunda, Türkiye de başarılı ancak ismi çok bilinmeyen yetenekler, rol modeller ile çocuklarımızı buluşturmayı, esinlenme ve deneyim edinimi yöntemleri ile çocuklarımızın kendilerine özgü farkındalıklarını arttırmayı arzu ediyoruz.

Bu nedenle sosyal bir insiyatif olarak konumlandırdığımız bu süreçte desteğiniz için teşekkür eder, beraber öğrenme ekosistemimize bu vesile ile katıldığınız için teşekkür ediyoruz.

Futuroscopic Kids ekibi

Referans makaleler:

Futuroscopic Kids 21. yy yetkinlikleri konusunda aktif deneyimleme atölyelerini planlayan bir ebeveyn grubudur. Sosyal anlamda rol modellerin tanınması ve yeni nesil öğrenme modellerinin geliştirilmesi konusunda pop-up deneyim atölyelerini İstanbul, Çeşme ve Londra temelli olarak geliştirmektedir.